Välkommen till sidan med en del historik om Gävle GIK i både text och bild

 

GGIK som klubb/förening bildades vid det konstituerande mötet den 6 maj 1906 Gefle Godtemplares Gymnastik och Idrottsförening.
Initiativtagare var Axel Hellström, som även blev klubbens förste ordförande. Redan 1907 föreslogs en förändring av namnet, som var svårt att uttala. Dels var det långt och illaljudande med 3 på varandra följande G:n.
1908 ändrades föreningens namn till GävleGodtemplares Idrottsklubb med förkortningen GGIK.
I dagligtal även kallat Godis och Saftpiraterna.                                                                       
GGIK har tidigare haft Backhoppning, Skidor, Gymnastik, Friidrott, Orientering, Simning, Cykel, Tennis, Bandy och inte minst Dam och Herrhandboll, som var väldigt stora i sin sport.
Please update your Flash Player to view content.
 

Ishockeyn började 1940 den 5 jan då GGIK spelade sin premiärmatch mot Brynäs på Islandsplan.Två år senare startades ett juniorlag som i första kvalmatchen till allsvenskan vann med 5-3, alla målen gjorda av Hans "Stöveln" Öberg. GGIK fick 1949, samma år som klubben spelade sin första SM-final, representera Tre Kronor som landslag mot Finland. GGIK gjorde sin första säsong i högsta serien 1947/48 och följdes av 17 år i hockeyeliten.
GGIK blev 1957 Svenska Mästare och därmed det första landsortslag utanför Stockholmregionen, som tog denna åtråvärda medalj.
Hela 18020 åskådare såg finalmatchen mot Djurgården på Hovet.

 

 

Arrangörsklubben! GGIK arrangerade från 1921 till 1951 Pelarsalongen i Borgis Gymnastiksal under jul- och nyårshelgerna och drev 1931-1951 Godtemplarträdgården, sommarteatern S.Kungsgatan.
1940 köptes sommarhemmet Lindesberg på Norrlandet. Det drevs till 1966.
Arr. Puma/Snögrens Trofén från 1970 för fotbollsungdomar i 20 år. 1981-82 sköttes all pojkfotboll från 10 till 15 år i distriktet av GGIK. Godisterrängen har sedan starten 1968 samlat terränglöpare i alla åldrar och firade 40 år 2007. Gävle Maraton och Halvmaran. Coca Cola Cup i fotboll och Bancykeltävlingar på Strömvallen på 20-talet.
GGIK arrangerar även idag Hockey- Fotboll och Innebandy skolor.
Ungdomsverksamheten! GGIK har fostrat många spelare och ledare under åren. Tommy Sandlin, Jane Grönberg, Göran ”Flygis” Sjöberg, Lars ”Lillis” Lövblom, Anders ”Masken” Carlsson, Jonas Johnson, Andreas ”Dacke” Dackell, Mikael Lind, Daniel Casselståhl, Patrik Rönnqvist, Mikael ”Häsen” Lindholm, Adam Masuhr (Andersson), Nanna Jansson, Björn Åkerblom, Per Hedenström. Proffsdomaren Thomas ”Kuben” Andersson samt hockeyexperten Niklas Wikegård.
I fotboll har Mattias Hugosson Gefle IF. Jonas Stark SM i Hammarby nu Västerås och Eric Larsson Gefle IF och som skall 2013 spela för Sundsvall GIF, fått sin ungdomsfostran i GGIK.
I dag är ”Godisarna” Calle Järnkrok och Elias Lindholm båda Brynäs, Joachim Rohdin Timrå och Jacob Blomqvist Leksand tongivande i respektive lag.
Joakim Eriksson Skellefteå, Simon Löv och Sebastian Wännström Brynäs har alla tre gjort 3 säsonger vardera i GGIKs pojkverksamhet.
Godisare, som i dag är verksamma i andra klubbar  är: Rasmus Axman, Joakim Friberg, Viktor Hallström, Oliver Lindholm, Samuel Selinder, Felix Eriksson, Otto Bäcklin, Oscar Thegel, alla Valbo HC. Joakim Axman, Jesper Danielsson, Adam Deutschalla Brynäs, Linus Bognesand Västerviks IK, Rickard Dahl IK Pantern. Felix Bognesand Oppala/Sätra. Henrik Thegel Skövde IK och Daniel Åhré Bradford Rattlers GMHLs juniorliga i Canada.

20130206

 


Nyheter

Historia

Visste ni

63378896
Idag
Igår
Denna Vecka
Denna Månad
Totalt
22055
10828
22055
123502
63378896

 
Share to Facebook Share to Twitter Share to Google