Swedish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Fikalista V2016

 

Historia Säsongen 2012-2013

 

 

Som huvudtränare fortsätter Tatiana Isayeva denna säsong.

Säsongen inleds som vanligt med ett läger i Valbo.

Sebastian Bramefjord klara testen Basic 4 tidigt på säsongen och blir även denna säsong Ungdom A15 han kvalificerar sig dessutom till SM denna säsong i den klassen, Sebastian blir trea i sin klass på SM han blir där med den tredje åkaren i SKGS att vara med på SM vilket inte är dåligt för en så pass ny förening.
Innan säsongen är slut så får föreningen ytterligare 3st A klassade åkare Karin i Ungdom A13, Milana och Maria i klassen Minior-A

Så innan denna säsong är slut så har SKGS 4st A klassade åkare och 6st B klassade åkare vilket är ett bra facit för denna säsong och man har självklart en hel del C klassade åkare också som tidigare säsonger.

 

SKGS fick även under denna säsong framföra en uppvising i en periodpause på en Brynäs match
Klicka här för filmklippen  från uppvisningen 2013-01-13  LäkerolArena i Periodpaus 1 mellan Brynäs IF - Skellefteå AIK (Karin & Milana)

 

I Årsbeträttelsen för denna säsong så hämtar jag denna text:

 

Tävlingar

Tävlingsåkarna har deltagit i stjärntävlingar, klubbtävlingar, A-tävlingar, DM och SM.
Flera av konståkarna har haft fina resultat och även nått högst upp på pallen.

 

Tester

Klubben arrangerade eget test i oktober 2012 i B-hallen, Läkerol Arena, där distriktets åkare bjöds in.

Flera av klubbens konståkare har klarat tester vid olika tidpunkter under säsongen allt mellan fri grund till fri 4 samt flera basictester.

Klubben arrangerade en instruktörsutbildning under sommarlägret 2012. 7 av klubbens egna deltagare gick utbildningen. Samtliga har lett grupper under säsongen.

 

Utbildade ledare:                      

 

Julia Ängemalm

Klara Galanti

Anna Åkerman

Amelia Kuorikoski-Åkerman

Vera Björklund

Shaila Berglund

Karin Törnblom                          

AnneLie Törnblom

Hjälpledare:

Amanda Ifwer-Roos och Ida Wallin.               

 

 

Isträning har i huvudsak bedrivits i Nynäshallen och B-hallen i Läkerol Arena. Säsongen avslutades med 3 veckor is i Bomhus ishall.

 

 

Markträning

Generellt bedrevs markträningen i Polhemsskolans- och Fridhemsskolans gymnastiksal samt i A-hallen, Läkerol Arena.
Uppvärmning innan isträning och stretchning efter träning genomfördes i omklädningsrummen.

Klubben har haft cirka 8-12 timmar is/vecka detta inklusive helgtider samt vardags tider före kl 16.00.

Istillgången har inte varit tillräckligt för att tillgodose all verksamhet fullt ut.

Kommunen var betydande sen med isfördelning på Nynäs.

Istiderna utöver lördag och tisdag på B-hallen har främst legat på 15.25-16.25 vilket försvårat och förhindrat deltagare att närvara då de inte avslutat skoldagen vid den tidiga timmen.

 

SK Gavleskärets styrelse för säsongen

 

 

Ordförande

Vice ordförande

Kassör

Sekreterare

Ledamot 

Suppleant   

Suppleant

Revisor    

Valberedning

 

 

Utöver styrelsen har följande ansvar fördelats:

AnneLie Törnblom

Anders Bramefjord

Anders Berglund

Anna Åkerman

Johanna Kreft

Basid Azizi

Magnus Erksson

Rita Galanti

Nina Andersson och Gun Israelsson

Informationsansvarig

Tävlingsansvarig

Webbansvarig

Skridskoskolan 

LOK-stödsansvarig

Förrådsansvarig  

Fikalista och inköp 

Fikasupport   

Istidsansvar    

Lägeransvarig  

Firmatecknare  

Johanna Kreft

Johanna Kreft

Per Törnblom

AnneLie Törnblom

Johanna Kreft och AnneLie Törnblom

Anders Bramefjord

Anna Åkerman

Magnus Erksson

AnneLie Törnblom

Basid Azizi och AnneLie Törnblom

Anders Berglund och AnneLie Törnblom

 

 

 

s2010 2011mina

 

Grupperna för säsongen:

 

Grupp 1

 

Vera Björklund

Karin Törnblom

Amelia Åkerman/Kuorikoski

Matilda Snellman

Klara Galanti

Sebastian Bramefjord

Maria Aziz

Mimmi Billetun-Eriksson

Shaila Berglund

Milana Leiman

Amanda Ifwer/Roos

 

Grupp 2

Cilla Booma

Cecilia Sund

Ellie Bergström

Etty Sanner

Ida Verem Jahic

Louise Kreft

Madeleine Friman

Maria Garic

Tilde Bergström

 

Grupp 3

 

Alice Wärn

Alva Eriksson

Chantelle Högstedt

Daniela Sund

Destiny Nousiainen

Dilan Aziz

Ebba Lundh

Ida Verem Jahic

Engla Wallmark

Fanny Halling

Jasmin Azizi

Maja

Matilda Holm

Nadja Rydén

Natalie Kurti

Nora Enegren

Ophelia Zimin

Sofia Engman

Thea Sundell

 

Grupp 4.konståkningsskolan

 

Alva Halonen

Andrea Jonsson

Clara Anderberg

Crystal Törnlund

Emilia Fredriksson

Evelina Sund

Lia Sundell

Lina Larsson

Lizette Ljungström

Mira Astby

Nellie Bostedt

Nellie Kusbom

Thelma Bergström

Trine Otterbjörk

Vendla Enroth

Vera Hemlin

Wilma Hjertberg

William Silverstone

Wendy Persson

 

Man hade även sk Mix grupp som bestod av äldre och yngre åkare som hade lagt av med tävlandet men också med nybörjare.

 

 

 

Dessa historie delar är hopskrivna av Per Törnblom och mycket kommer från minnesbilder han har för hur föreningen utvecklats under åren, och självklart så finns det mycket mera som hänt en vad som här beskrivs.

 

krans210ar200

 

Share to Facebook Share to Twitter Share to Google 

Nyheter

Från Styrelsen

1357843
Idag
Igår
Denna Vecka
Denna Månad
Förra Månaden
Totalt
162
273
435
2955
3719
1357843

Your IP: 54.166.245.10
Server Time: 2018-05-22 21:16:16

KontaktFormulär

skgsloggoupph280b

konstagningskridskovita

Symbol-Information

Ni kan även maila direkt till oss på
mailadressen info  och som
avslutning efter info använd
@gavleskaret.se

eller ringa på

Gavleskärets telefonnummer:
070 61 65 222
Klubbens konton: Pg: 209560-2 eller
Bg: 5929-7788.

There is no form with this name or may be the form is unpublished, Please check the form and the url and the form management.



 

I

n

f

o